Інформатор Кривий Ріг

ЖИТТЯ

Вальпургієва ніч, День глобальної любові, Кузьма Огородник: що відзначають 1 травня в Україні та світі

1 травня 2023 року, понеділок. Важливих державних свят в Україні немає. Але є два цікавих та одне народне свята. 

Про них розповість Інформатор.

Ніч з 30 квітня на 1 травня називається Вальпургієвою. Вона присвячена дню пам’яті святої Вальбурги Хайденхаймської. А ще це свято весни і бенкет відьом. У цей день люди розпалюють багаття, щоб очиститися від злих духів. Забороняється проводити або відвідувати розважальні заходи, забиратися або працювати по дому.

Чому так співпало? Спробуємо пояснити. Річ у тому, що згідно з повір’ями, в VIII столітті в Німеччині жила черниця на ім’я Вальпурга. Оскільки німецькі землі на той момент були повністю під впливом язичництва, Вальпурга поширювала християнство. Померла свята близько 780-го року, а її мощі при перенесенні почали мироточити.Тобто день 1 травня – це день пам’яті святої Вальпурги. 

 Але у календарі древніх кельтів 1 травня – це свято початку теплої пори року, Бельтайн. В цей день худобу виганяли на літні пасовища. Головний ритуал Бельтайна – розпалювання багать на височинах, проведення обрядів друїдів, читання змов і… жертвопринесення, спочатку людей, пізніше тварин, а ще пізніше пирогів або освяченого в церкві хліба.

Історики стверджують, що в цю ж дату відьми сідали на мітлу і літали над поселеннями, намагаючись перешкодити людям зустріти весну і помолитися своїм богам. Саме тому ніч з 30 квітня на 1 травня вважається відьомською, а назва “Вальпургієва” з’явилося потім, в результаті історичної помилки.

Ще 1 травня відзначають дуже добре та світле свято – День глобальної любові. Свято символізує єдність та є проявом любові до планети та усього людства, радості та свободи. В цей день лунає заклик до мирного співіснування людей усіх націй, релігійних сповідань та світогляду, до гармонії та безпечного існування.

Цього дня кажіть про любов коханим і близьким, даруйте теплі слова людям. Не піддавайтеся образам, просіть пробачення у тих, кого ви образили самі. І ви побачите як світ навколо вас стрімко змінюється.

За церковним календарем 1 травня шанують пам’ять святителя Косми ( Кузьми) Халкідонського, сповідника, єпископа, покровителя городів і посівів.

У цей день заведено сіяти моркву і буряк. Для того, щоб урожай був багатим, перед посадкою проводять таємний обряд. Приготовлені заздалегідь насіння на зорі змочують водою з криниці або джерела, а потім в джерело кидають дрібні монети. Щоб захистити посіви та урожай від лихого ока, три дні поспіль вранці, коли ще темно, таємно ходять на річку. З настанням світанку вимочують насіння у воді.

Сам посів та подальшу прополку проводять жінки. Чоловіків не допускають до цього процесу.

Птах дня – зозуля. У цей період вона вперше після зими подає голос. Багато прикмети пов’язують з її поведінкою.

Чого не можна робити

Чоловікам не можна з’являтися на городі, інакше нічого не виросте.

Варто збирати лікувальні трави, але не можна, щоб хтось знав про те, куди ви за ними пішли.

Народні прикмети

  • Якщо на Кузьму Огородника тепло, то в кінці місяця буде холодно, і навпаки.
  • Дощ у цей день пророкує багатий урожай.
  • Чути зозулю – пора сіяти льон.
  • Якщо птах кричить на сухій гілляці – чекай заморозків.
  • Якщо зозуля прилетіла в село і літає там – це до пожежі.
  • Якщо в цей день намочити волосся дощовою водою, воно буде рости пишними, як весняна трава.
  • Не можна їсти насіння, приготоване для посадки, інакше плоди черв’як пожере.

Іменини святкують: Антон, Василь, Віктор, Юхим, Іван, Кузьма, Фелікс, Ян, Тамара.

Раніше Інформатор писав про те, що відзначають 30 травня та 29 квітня.

Підписуйтесь на Telegram канал Інформатор Кривий Ріг , а також у Viber, і дізнавайтеся першими про головні новини міста.

Альона Свірідова

Нагору