21 жовтня відзначають Всесвітній день йододефіциту, День працівників целюлозно-паперової промисловості, День базіки. Православна церква України вшановує пам’ять преподобного Іларіона Великого, єпископа Меглінського, а також преподобного Іларіона з Києво-Печерських Дальніх печер. У народі відоме свято під назвами Ілларіонів день, Таїсія і Пелагія.
Які прикмети погоди та що не можна робити 21 жовтня, – розповість Інформатор.
Всесвітній день йододефіциту
Ця подія покликана інформувати громадськість про потребу в йоді та роз’яснювати негативний вплив йододефіциту на здоров’я людини.
В організмі здорової людини є приблизно 25–35 мг йоду, більша його частина перебуває в щитоподібній залозі, яка є головним регулятором обміну речовин. Коли йоду в організмі недостатньо, щитоподібна залоза починає виробляти менше гормонів і такий стан називають йододефіцитом.
День працівників целюлозно-паперової промисловості
У 2008 році, розглянувши неодноразові прохання виробників паперу встановити їхнє професійне свято, Президент України видав указ, згідно з яким щороку в третю суботу жовтня Україна святкує День працівників целюлозно-паперової промисловості.
Власний папір Україна почала виробляти з ганчір’я у XIII ст. у місті Галичі, але документи про діяльність українських папірень збереглися лише з XVI ст. Знайдено матеріали, відповідно до яких з XVI до початку XX століття на території України існувало щонайменше 200 паперових фабрик.
Сьогодні в Україні налічується 50 підприємств, які виготовляють різні види паперу та картону. Для виробництва паперової продукції використовують первинну сировину, тобто целюлозу, та вторинну – макулатуру.
Целюлозу отримують із деревини хвойних та листяних порід, а також із відходів лісопиляння та обробки дерева. Зважаючи на те, що в Україні запаси целюлози невеликі, майже всі підприємства виробляють картонно-паперову продукцію з макулатури.
День базіки
Цікаве свято відбувається щорічно 21 жовтня – День балаканини або День базіки. Ця подія належить до традиційних свят жовтня, її відзначають у більшості країн Європи та в Америці.
Дата присвячена людям, які багато та невгамовно базікають, наче малі діти. Є навіть таке поняття blatherskite – людина, що лепече.
Ілларіонів день
Наші предки в це народне свято чекали похолодання. У Київській Русі до кінця жовтня часто випадав перший сніг, а будинках розтоплювали печі. Селяни переодягалися в шуби і кожухи. З возів люди пересідали на сани.
У народі дата 21 жовтня здавна вважається нещасливою для подорожі. Ймовірно, таке марновірство пов’язане з тим, що погода в цей період була непередбачуваною. Дощі і сніг постійно змінювали один одного, а стежки то замерзали, то покривалися брудом. Підвищувався ризик загрузнути і не зуміти зрушити з місця.
Жінки в народне свято 21 жовтня займалися купівлею, пошиттям і ремонтом зимового одягу і рукавиць. Чоловіки утеплювали стіни і дах будинку, чистили і заповнювали льох, зміцнювали паркан, заготовляли дрова. У наших предків тривав період підготовки до зими. Молодь гуляла весілля.
У свято 21 жовтня проводили незвичайний ритуал для одужання хворої людини. Для цього на найближчому перехресті викидали пасмо волосся хворого.
Що не можна робити
Не можна в цей день шкодити природі: ламати гілки, смітити на вулиці, рубати дерева, плювати на землю, полювати, ображати тварин. За прикметами, людина, яка зашкодить природі в цей день, буде страждати від болю в кістках і суглобах.
У цей день підвищується небезпека зустрічі з обманщиком або шахраєм. Не варто довіряти незнайомцям і малознайомим людям, ходити до них в гості або запрошувати до себе додому, вихвалятися і розповідати про свій заробіток і платити за послуги невідомим людям.
За прикметами в Ілларіонів день не можна приймати подарунки від незнайомих людей, оскільки разом з презентом можна перейняти на себе хвороби дарувальника.
Не варто в цей день думати про погане, налаштовувати себе на негатив, занурюватися в невеселі думки і весь день проводити в сльозах.
Не можна 21 жовтня вирушати в далеку дорогу – велика ймовірність виникнення проблем в дорозі. Якщо ж подорож не можна відкласти, то перед нею варто тричі прочитати про себе молитву “Отче наш”.
Прикмети погоди
Існують такі прикмети про погоду в цей день:
- Зірки яскраво сяють – до гарної погоди, тьмяно – до негоди.
- Якщо день сонячний, але морозний, то до кінця жовтня буде перший снігопад.
- Ранковий туман віщує теплу і сонячну погоду.
- Дерева і трава вкрилися інеєм – скоро ще сильніше похолодає.
- Хмари пливуть низько – до морозу.
- Якщо домашня худоба почала вести себе неспокійно і часто кричати, то варто чекати негоди.
- Миші риють нори з півдня – до суворої і сніжної зими.
- Дятел посилено стукає по деревах – до ранньої і холодної зими.
- Якщо подув теплий вітер, то скоро буде відлига.
Іменини: Іларіон, Сергій, Василь, Пелагея, Олексій, Анатолій, Захар, Яків, Микола.
Раніше ми розповідали, про гороскоп на 21 жовтня. Писали, що Землю накриє метеорний дощ Оріоніди та коли у 2023 році криворіжцям переводити годинники на зимовий час.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Viber
Стали свідком надзвичайних ситуацій у Кривому Розі пишіть нам у Facebook
Євгенія Глубінок