1 жовтня 2023 року неділя. В Україні відзначають одне важливе державне свято, одне свято професійне, три свята цікавих, одне історичне та одне церковне. З останнім пов’язані низка народних прикмет та заборон.
Про них розповість Інформатор.
У неділю, 1 жовтня, Україна вперше в нову дату відзначить День захисників і захисниць. Українці вже дев’ятий рік поспіль дають відсіч російській агресії. У воєнний час це безсумнівно найважливіше світське свято в році, адже тільки завдяки військовим, медикам і волонтерам Україна зберегла свою незалежність.В пам’ять про загиблих у цій війні о 9:00 вшанують хвилиною мовчання.
Разом з Днем захисників та захисниць України на Покрову 1 жовтня святкують День українського козацтва. Козацтво з’явилося в Україні ще в XV столітті. Волелюбні козаки понад усе прагнули встановлення незалежної держави. На одному з островів Дніпра було засновано центр – Запорізьку Січ. Протягом тривалого часу, після ряду гучних битв під проводом гетьмана Хмельницького, козацькі війська викликали великий страх у ворогів. Та наприкінці XVIII століття Запорізька Січ була зруйнована за наказом Катерини II.
Божа Матір вважалася небесною берегинею козаків, а також на Покрови козаки вирушали на зимівлю по хуторах, тому цей день став днем українського козацтва. І саме цього дня вони обирали нового Січового отамана.
Також у першу неділю жовтня, а у 2023 році це 1 жовтня, своє професійне свято відзначають українські вчителі. Учитель – одна з найпопулярніших професій. І одна – з найскладніших. Адже хороший педагог повинен не тільки знати і доступно пояснювати свій предмет, а й прислухатися до думки учнів, вловлювати їхній емоційний стан, налаштовувати на позитив і досягнення мети і, до всього цього, бути прикладом врівноваженої і життєрадісної людини. Саме вчитель допомагає нам знайти місце в суспільстві, обрати професію. Саме таких педагогів їхні учні люблять найбільше і пам’ятають про них навіть після закінчення школи. День вчителя – це гарний привід сказати величезне “Спасибі” своїм педагогам, надіслати смс, а якщо є можливість – подарувати квіти та обійняти.
Щорічно у першу неділю жовтня відзначають День територіальної оборони. Свято порівняно нове. Його запровадив своїм указом президент України Володимир Зеленський 2020 року. Зараз, коли наша країна в черговий раз стикнулася з агресором, внесок бійців тероборони важко переоцінити.
Від 1 січня 2022 року територіальна оборона входить в ЗСУ як окремий рід військ.
1 жовтня своє свято відзначають українські ветерани. У сучасному розумінні саме поняття «ветеран» не сильно відрізняється від тих уявлень, які вкладалися в це слово з найдавніших часів. Вперше ветеранами стали називатися якраз солдати і військовослужбовці, за плечима яких було більше 20-ти років вірної служби. В наш час День ветерана є виразом глибокої пошани суспільства до людей старшого покоління.
Свято Дня ветерана своїм сенсом перегукується з Міжнародним днем людей похилого віку, яке теж відзначають 1 жовтня. Відповідно до вікової класифікації Всесвітньої організації охорони здоров’я: 25-44 років – молодий вік, 44-60 років – середній вік, 60-75 років – похилий вік, 75-90 років – старечий вік, досягли 90 років – довгожителі. Люди поважного віку – це скарб нації, джерело народної мудрості. Дбайливе ставлення до старшого покоління – загальнодержавна справа. Життєвий досвід, невичерпна енергія, оптимізм та активна громадська позиція людей золотого віку повинні стати взірцем для підростаючого покоління.
Цей день – прекрасна можливість сказати теплі слова подяки батькам, матерям, ветеранам війни і праці, і взагалі всім людям поважного віку за розбудову та розвиток країни, за багаторічну самовіддану працю, доброту і мудрість.
1 жовтня також відзначається Міжнародний день музики. Музика одна з прекрасних естетичних цінностей людства. Вона сприяє гармонізації нашого загального світовідчування, виступає інструментом самовираження і натхнення, служить джерелом непередаваних відчуттів і емоцій. Щорічно, цей Всесвітній день, День прекрасного і дивовижного світу музичного мистецтва відзначається проведенням чудових концертів та концертних програм, за участю кращих художніх колективів, музикантів та артистів. Повсюдно звучать безцінні твори і шедеври, що стали надбанням світової музичної культури. Музика ніколи не старіє, вона дозволяє нам доторкнутися не тільки до часів їх авторів, але і заглянути в наше майбутнє, відчути автентичність цього моменту.
1 жовтня за новим церковним календарем православні християни відзначають Покрова Пресвятої Богородиці. Це велике церковне свято, пов’язане з переказами про чудесне явище Діви Марії жителям Константинополя.
Покрова не входить до числа двунадесятих свят, тобто, не належить до 12 головних, оскільки події відбувалися вже не в роки життя Матері Божої. Проте саме свято в православ’ї вважається великим.
Що не можна робити на Покрову
Як і в будь-яке інше велике свято, на Покрову Пресвятої Богородиці є низка заборон:
- заборонено сваритися і лихословити;
- не можна займатися важкою працею, прати, прибирати, різати, шити, в’язати, вишивати;
- не слід давати порожні обіцянки – це до невдачі;
- не можна напиватися.
На Покрову також не слід вдаватися до зневіри і смутку – належить дякувати Господу і Богородиці за все, що маєш.
Що можна робити на Покрову
У це свято заведено йти до храму, поставити свічку і помолитися. У святої Богородиці просять про зцілення від хвороб, родинне щастя і, звісно, моляться про захист від ворогів і мир – у країні та домі. Вважається, що Покров Пресвятої Богородиці – це день, коли всі молитви будуть почуті.
Крім цього, є й інші традиції на Покрову Пресвятої Богородиці. У цей день заведено:
- готувати млинці та пригощати ними сім’ю та знайомих – що більше млинців, то більше тепла в домі буде;
- збиратися з близькими за спільним столом;
- обов’язково допомогти бідним і знедоленим – вважається, що щедрість цього дня винагородиться.
Зазвичай до цього дня збирали весь урожай, закінчували всі роботи на полі, в саду і городі та влаштовували широкі гуляння. З Покрови починалася пора весіль. У народі вважалося, що незаміжнім дівчатам у свято слід обов’язково поставити свічку в храмі – що раніше поставиш, то раніше заміж вийдеш.
Прикмети на Покрову Пресвятої Богородиці
З цього дня починаються перші холоди. За його прикметами судили, якою буде осінь, зима і Різдво:
- випав сніг на Покрову – Різдво буде без снігу;
- тепла і сонячна погода – осінь буде затяжною;
- північний вітер дме – до холодної зими, південний – до теплої;
- якщо хлопець із дівчиною познайомляться на Покрову – будуть подружжям.
- Цього дня також заведено йти до лісу за груздями і рижиками – після їх уже не буде.
Іменини святкують: Олександр, Олексій, Георгій, Григорій, Єгор, Іван, Михайло, Микола, Петро, Роман, Сава, Ян, Віра.
Раніше Інформатор писав про те, що відзначають 30 вересня та про погоду на 1 жовтня.
Підписуйтесь на Telegram канал Інформатор Кривий Ріг, а також у Viber і дізнавайтеся першими про головні новини міста.
Альона Свірідова