Інформатор Кривий Ріг

ЖИТТЯ

На автомобіль впало дерево: хто повинен відшкодувати збитки

Неприємна ситуація, яка може статися з більшістю автовласників. Поставив собі у дворі будинку власну автівку, а старе дерево, яке росте там вже багато-багато років, бац, і впало саме на вашу “ластівку”. І щастя, що в ній нікого не було. Але ремонт обійдеться у кругленьку суму. А може статися так, що ремонту авто зовсім не підлягатиме. Хто у такому разі зобов’язаний компенсувати збитки? 

Як повідомляє Інформатор з посиланням на “Дорожній адвокат”, зазвичай спочатку власник автомобіля телефонує до страхової компанії. Проте отримує відмову з причини того, що автоцивілка не покриває такі збитки.

Після цього водій починає з’ясовувати, хто ж все-таки повинен відшкодувати шкоду, заподіяну падінням дерева.

Зазвичай, відповідальними за збереження зелених насаджень на об’єктах благоустрою державної чи комунальної власності є балансоутримувачі цих об’єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях – ці установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, – забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях – місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках – їх власники або користувачі.

У більшості випадків дерева у місцях масових паркувань, зокрема у дворах будинків, біля парків, скверів, на узбіччях доріг, належать до об’єктів благоустрою комунальної власності. У таких випадках організація благоустрою, визначення балансоутримувача та контроль за станом зелених насаджень належить до відання саме виконавчого органу місцевої ради.

При цьому обов`язок з відшкодування заподіяної майнової шкоди внаслідок падіння у таких місцях дерева покладається саме балансоутримувача, визначеного виконавчим органом місцевої ради. До обов’язків балансоутримувача входить проведення оглядів зелених насаджень, виявлення аварійних дерев чи гілок, негайне видалення аварійних дерев чи гілок тощо.

Якщо ж виконавчим органом не визначено такого балансоутримувача, то відшкодувати такі збитки повинен виконавчий орган місцевої ради.

Для того, щоби отримати компенсацію за втрачене майно треба зробити наступне:

  1. Зафіксувати обставини падіння дерева шляхом фото чи відеофіксації. У разі наявності свідків, отримати та зберегти їх контактні дані. Пояснення свідків можуть згодитися у майбутньому;
  2. Терміново повідомити місцеву поліцію та підрозділ оперативного реагування виконавчого комітету місцевої ради про надзвичайну подію і викликати їх на місце падіння дерева. До приїзду вказаних служб автомобіль не можна забирати з місця події. Надалі потрібно отримати в цих службах офіційні документальні підтвердження про фіксацію падіння дерева та наслідки з описом обставин події та пошкоджень;
  3. Провести експертизу вартості пошкоджень транспортного засобу та отримати висновок експерта із визначенням розміру збитків;
  4. З’ясувати хто є власником чи балансоутримувачем ділянки, на якій знаходиться таке дерево. Надати виконавчому комітету місцевої ради запит щодо надання відомостей про власника чи балансоутримувача відповідного об’єкта благоустрою та аварійного дерева зокрема;
  5. Запропонувати власнику чи балансоутримувачу добровільно відшкодувати збитки. Для цього потрібно звернутися до них із заявою про відшкодування збитків та витрат на експертне дослідження. До заяви потрібно долучити копію висновку експертизи та документів на підтвердження оплати витрат експертизи. Якщо виконавчий комітет не надасть відомостей про визначеного балансоутримувача, заяву про відшкодування збитків слід подати до цього ж виконавчого органу місцевої ради;
  6. У разі відмови власником, балансоутримувачем чи виконавчим органом місцевої ради відшкодувати заподіяну шкоду, потрібно звернутися до суду із заявою про відшкодування шкоди, витрат на експертне дослідження та моральної шкоди.

У разі вчинення правильних поступових дій, власник пошкодженого авто зможе стягнути кошти з винної особи та відновити свій автомобіль.

Раніше Інформатор писав про те, як у Кривому Розі законно спиляти дерево у дворі та про те, як у Кривому Розі сухе дерево ледь не зруйнувало будівлю

Підписуйтесь на Telegram канал Інформатор Кривий Ріг , а також у Viber, і дізнавайтеся першими про головні новини міста.

Альона Свірідова

Нагору