В Україні зростуть пенсії для військовослужбовців які отримали інвалідність у наслідок війни. Розмір пенсії залежить від групи інвалідності та звання
Про це повідомляє Інформатор Кривий Ріг з посиланням на Інформатор України та Пенсійний фонд України.
Мінімальні пенсії для людей з інвалідністю внаслідок війни залежно від групи інвалідності та військового звання становитимуть від 4396 грн до 6532,50 грн. Для інших – в залежності від групи інвалідності та звання – від 4186 грн до 5986,50 грн. До мінімального розміру пенсії по інвалідності встановлюються також передбачені законодавством надбавки, доплати і підвищення.
На кого розповсюджується дія цього нововведення
Ці норми розповсюджуються на кадрових військовослужбовців діючої армії та флоту, службовців у складі Міністерства внутрішніх справ (у т.ч. Національної гвардії України), Служби безпеки України, територіальної оборони тощо. Ці громадяни стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов’язків військової служби чи пов’язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів.
Причому це стосується не лише учасників і учасниць російсько-української війни 2022 року та АТО/ООС, а також ветеранів Другої світової війни. Також це стосується, на думку органів соцзахисту, і учасників бойових дій за кордоном України і ліквідаторів Чорнобильської катастрофи. Таким категоріям громадян органами соцзахисту видається посвідчення. Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни можна отримати за місцем реєстрації у вашому районному управлінні праці та соціального захисту.
Скільки становитиме мінімальна пенсія захисника України з інвалідністю
Для осіб з інвалідністю внаслідок війни (з урахуванням всіх доплат і надбавок) розмір мінімальної пенсійної виплати не може бути нижче:
- І група – 650% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 1 липня 2022 року – це 13 175,50 грн (2027 грн х 650 %). Раніше сума була на рівні 285% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто становила 5 776,95 грн;
- ІІ група – 525% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 1 липня 2022 року – це 10 641,75 грн (2027 грн х 525 %). Раніше сума була на рівні 255% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто становила 5 168,85 грн ;
- ІІІ група – 360% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 1 липня 2022 року – це 7 297,20 грн (2027 грн х 360%). Раніше ця виплата становила 165% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто становила 3 344,55 грн.
З 2023 року пенсії людям, які набули інвалідність внаслідок війни, будуть щорічно індексуватися 1 березня у бік збільшення.
Групу, причину інвалідності, а також годину її настання встановлюється медико-соціальною експертною комісією (МСЕК).
Розмір пенсії з інвалідності визначається у відсотках від суми грошового забезпечення (заробітку) військовослужбовця. Така сама схема розповсюджується і на тероборонівців, які згідно з контрактом отримують грошове забезпечення. Пенсія надається особам з інвалідністю внаслідок війни у відсотках від грошового забезпечення:
- 100% — I група;
- 80% — ІІ група;
- 60% — ІІІ група;
Як оформити пенсію з інвалідності
Для загального оформлення пенсії з інвалідності подаються такі документи:
- заява про призначення пенсії;
- паспорт чи свідоцтво про народження (для дітей). Якщо у вас є ID-паспорт, потрібна ще довідка про реєстрацію місця проживання, яку видають разом з паспортом;
- РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків);
- трудова книжка або інші документи, які підтверджують стаж + відомість про заробітну плату (для УБД);
- документи, що засвідчують особливий статус особи (наприклад: довідка з МСЕК, посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни);
- фотографія (необхідна для оформлення пенсійного посвідчення).
Якщо мова йде про військовослужбовців строкової служби, до заяви для оформлення пенсії по інвалідності потрібно додати ще свідоцтво про хворобу, видане та завірене військовим комісаріатом за місцем зняття військовослужбовця з військового обліку або довідка військово-лікарської комісії (копія).
Якщо розмір пенсії учасників бойових дій згідно із законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” залежить від тривалості набутого страхового стажу та отримуваного заробітку, з якого сплачувалися страхові внески, то при призначенні пенсії з інвалідності військовослужбовцю наявність страхового стажу значення не має.
Умовою призначення пенсії за інвалідністю є настання інвалідності у період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення з неї. Якщо інвалідність настала внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), що сталося у період проходження служби або під час перебування в полоні (якщо полонення не було добровільним) цей термін може бути продовжений.
Як оформити пенсію звільненим з військової служби
Якщо інвалідність настала після звільнення з військової служби, то до заяви про призначення пенсії потрібно додати:
- довідку військового комісаріату про проходження військової служби з зазначенням дати призову, дати та підстави звільнення з військової служби;
- висновок МСЕК про те, що інвалідність пов’язана з проходженням військової служби.
Раніше Інформатор писав про те, що українські пенсіонери мають право на надбавку до пенсії при переїзді до гірського села.
Дізнавайтеся головні новини Кривого Рогу і України на Telegram каналі Інформатор Кривий Ріг.