Інформатор Кривий Ріг

ЖИТТЯ

Нові тарифи на комуналку, електронні рецепти та стрибок цін: що зміниться в Україні з 1 квітня

Квітень 2023 року принесе українців декілька неприємних сюрпризів у вигляді збільшення витрат. Особливо це актуально для періоду перед Великоднем – продукти можуть збільшити відсоток витрат у ваших підрахунках. Водночас новий місяць таки принесе обіцяні збільшення комунальних тарифів та цін на оренду. Разом із тим трохи складніше стане скуплятися в аптеках через нові вимоги для деяких ліків. 

Про це повідомляє Інформатор Кривий Ріг за посиланням на Інформатор Україна.

Одразу з 1 квітня українці можуть відчути зміни, хоча початково і незначні. Ближче до Великодня особливо відчутними будуть ціни на продукти. Проте, не варто забувати і про інші пункти витрат та життя в цілому.

Стрибок цін на продукти до Великодня

Почнемо одразу зі «святкових» цін. Експерти прогнозують, що до 16 квітня вартість продуктів може зрости на 20%. Традиційно до цього свята, збільшуватися витратити будуть на м’ясо, яйця, овочі, фрукти, хліб та крупи.Якщо м’ясо та яйця мають зрости у вартості менше, ніж на 5%, а хліб з крупами взагалі на 1-2%, то з іншими продуктами може бути складніше. Аналітик компанії “Центр біржових технологій” Максим Орищак припускає, що борошно буде обходитися на 10-15% дорожче. Молочні продукти можуть збільшитися в ціні на 7-10%. Найбільший острах в експерта викликає те, що після свят ціни можуть не опуститися назад.Окремо експерт Світового банку з розвитку плодоовочівництва Оксана Руженкова вважає, що дорожчати буде і зелень. Здебільшого, це стосується проблем з транспортуванням.«Тож якщо й купуватимемо, то хіба що поштучно. Великі тепличні комбінати, які вирощують ці овочі, вже давно перебувають за межею виживання через ціни на електроенергію. Плюс при перебоях її подачі виростити до Великодня перші огірочки зможе у найкращому разі Уманський тепличний комбінат. Тож улюблений багатьма салат із огірків, яєць та свіжої зелені зможе прикрасити великодній стіл хіба що в дуже заможних українців. Редиска також буде доступна одиницям, ситуація покращиться тільки після травневих свят, та й взагалі ближче до літа», – прогнозує Руженкова.На фоні подорожчання м’яса, особливо під Великдень, постає питання в тому, чи варто боятися за рибу. Проте, тенденцій на збільшення вартості риби наразі немає. У березні певні види навпаки подешевшали на 0,18%, і навряд-чи вартість перестане падати.У середньому, ціни на окремі види риби в супермаркетах зараз виглядають так:

  • Короп живий – 122,45 грн/кг.
  • Короп випотрошений – 157,45 грн / кг
  • Оселедець слабосолоний – 140,93 грн/кг
  • Скумбрія свіжоморожена – 120,50 грн/кг.

Звичайно, більшість риби та рибної продукції в Україні – імпорт. Хоч і ціни рости далі не планують, але в 2022 році вони вже підскочили, через що багато людей просто вирішили зменшити споживання цього продукту.

Збільшення комунальних тарифів: газ

У консультаційному центрі «Газ Правда» уже назвали річні тарифи на газ, які пропонують різні постачальники у квітні. Усього їх дев’ять, а ціни вже коливаються від 7,70 до 9,99 грн/куб. Водночас, варто зазначити, що більшість побутових споживачів користуються саме послугами «Нафтогаз України» – фактично, один з найдешевших варіантів.Наразі пропозиції виглядають так:

  • 7,70 гривень за куб – “Еру Людям”.
  • 7,79 гривні за куб – “Енерджі Трейд Груп”.
  • 7,96 гривні за куб – “Нафтогаз України”.
  • 7,98 гривні за куб – “Прикарпат Енерго Трейд”.
  • 7,99 гривні за куб – “Полтавагаз Збут”.
  • 8,20 гривні за куб – “Львівенергозбут”.
  • 8,46 гривні за куб – “Київські енергетичні послуги” (Yasno).
  • 8,46 гривні за куб – “Дніпровські енергетичні послуги” (Yasno).
  • 9,99 гривні за куб – “СвітлоГаз”.

Вода

Ситуація зміниться і з централізованим водопостачанням та водовідведенням. Переглянути ці тарифи хочуть в два етапи, і перший настає саме в квітні. Про це раніше офіційно повідомили в Національній комісії регулювання енергетики та комунальних послуг.«З метою поступового підвищення рівня тарифів з дотриманням норм Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою НКРЕКП від 10 березня 2016 року № 302, здійснено розрахунок тарифів на календарний рік. При цьому перегляд тарифів розтерміновано на два етапи підвищення: з 1 квітня та 1 липня 2023 року», – сказано в повідомленні.Очікується, що на першому етапі розгляду тарифи зростуть в середньому на 12,3%. На другому етапі – на 14,1%. Конкретні тарифи встановлюватимуть у кожному місцевому водоканалі.

Світло

Нові тарифи на світло також себе не змісять чекати – у квітні платіжки значно зростуть. Через наявну ситуацію в енергомережі, постійні атаки росії та необхідність відновлення та укріплення мереж, зростання очікується в два рази. Тобто схема наступна: якщо ви споживаєте рівно 250 кВт/год за місяць і платили 360 грн, то з квітня за такий самий спожитий об’єм уже доведеться заплатити 720 гривень, розповідав експерт Олег Попенко.Окремо міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що підвищення може бути диверсифікованим. Це означає, що воно може залежати від споживання кожного домогосподарства. Проте, остаточно вирішити щось можуть тільки на початку-середині квітня.

Що буде з пальним через посівну

Окреме важливе питання для українців – чи не злетять ціни на паливо зі стартом посівної. Проте, як вважають експерти, хвилюватися причин немає – тенденцій до збільшення цін навесні немає. З початку року вартість тільки потроху падає. Посівна при цьому ніяк не вплине на процес.«Головне, що нас має турбувати, це саме наявність пального, і з цим я не бачу ніяких ризиків. У нас стабільний профіцит. Хотів би зазначити щодо аграрного сектору. У багатьох є таке ставлення до нього, як у 90-х: село гине, треба допомагати. Але аграрні підприємства мають на своєму балансі бензовози, сховища, а деякі холдинги навіть купили танкери, отже, можуть і собі привозити пальне, і продають його на ринку. Але, на жаль, в аграрному секторі є те, що має вплив на ринок пального: скорочення, і дуже серйозне, посівних площ. Пального знадобиться менше, ніж навіть минулого року», – зазначив директор Консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн.Хоча, з ним не зовсім згоден директор спеціальних проєктів Науково-технічного центру Психея” Геннадій Рябцев. За його словами, на весну є побоювання. Стосуються вони ембарго на російське паливо. Річ у тому, що воно не працює на повну силу – чимала частина контрактів ще діє, і закінчаться вони якраз навесні. Далі ринок може почати активний розбір продуктів, і, на його думку, іноді нам може не вистачати. Реальну ситуацію, на думку експерта, буде видно вже після 1 квітня.

Оренда квартир

Навесні в Україні фактично «ожив» ринок нерухомості. Особливо очікується зростання попиту в містах, куди активно будуть повертатися люди. За даними президента Асоціації фахівців з нерухомості України Юрія Піта, то хоч з Нового року ринок і стабілізувався, але попит навесні значно збільшився. Через це у квітні ціни на оренду квартир теж можуть зрости.За словами експерта, в середньому очікується подорожчання на 10%. При цьому, у західних регіонах навпаки, оренда впала десь на 20%, а от у центральних областях попит збільшився на ті ж 20%, що пропорційно може вплинути й на ціни.Окремі приклади – в Одесі оренда вже стала дорожчою на 10-15%. Хоча, елітну нерухомість тепер можна знайти дешевше на 30-40%. У Харкові теж спостерігається зріст оренди на 20%, а в Запоріжжі – на 10-15%.

Зміни в аптеках

Тут мова піде вже не про ціни, а про нові правила. З 1 квітня для купівлі ліків в аптеках будуть вимагати електронний рецепт. Купити все, що завгодно, без нього тепер просто не вийде. Звичайно, це стосується рецептурних препаратів, а також посилення контролю за їхнім розповсюдженням.Офіційно, нічого не змінюється – як і раніше, ліки тільки за рецептом. Менш офіційно – обійти систему буде складніше, а деякі препарати – дістати буде важче. Рецепт на потрібні ліки ви можете отримати у вашого лікаря.

Раніше ми розповідали, про календар свят у квітні. Писали, що у Кривому Розі стартує друга «хвиля» видачі продуктових наборів та як виглядає галявина у Саксаганському районі після варварського спилювання дерев.

Підписуйтесь на Telegram канал Інформатор Кривий Ріг і дізнавайтеся першими про головні новини міста.

Нагору