21 лютого, відзначають Міжнародний день рідної мови, Міжнародний день млинця. В церковному календарі – вшановують пам’ять одного із дванадцяти малих пророків – Захарія.
Інформатор розповість у кого сьогодні іменини та які традиції існують.
Міжнародний день рідної мови
Міжнародний день рідної мови був встановлений у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної та культурної багатоманітності.
За даними ЮНЕСКО, у світі існує приблизно 6 тис. мов, 43% із них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови.
Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.
Міжнародний день млинця
Свято, покликане захищати й розвивати мови всіх народів світу, має сво. історію. Саме 21 лютого 1952 року у Бангладеш пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної бенгальської мови.
Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році цей день відзначають у країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
Міжнародний день млинця, або Масляний вівторок – особливий день, який відзначається в багатьох країнах світу. Особливо популярним він є у Великобританії, Канаді, США, Австралії, Ірландії, Франції, Іспанії, Італії та Бразилії.
Кожна країна має свої особливі традиції в святкування цього дня, але всіх об’єднує головне кулінарне дійство – приготування млинців на пательні та смакування ними. Випадає це свято завжди на вівторок, в залежності від року – в лютому або в березні. Цей вівторок передує початку 40-денного Великоднього посту.
Свято на честь одного із дванадцяти малих пророків – Захарія
За релігійним календарем 21 лютого віряни вшановують пам’ять одного із дванадцяти малих пророків – Захарія. Він став автором опусу «Книга пророка Захарія», котра займає передостаннє місце серед старозавітних пророчих творів.
Народні прикмети й традиції
- Грім в цей день віщує вітряну погоду навесні та влітку.
- Мороз 21 лютого – до швидкого настання весни та потепління.
- Чим холодніший останній тиждень лютого, тим теплішим буде березень.
- Якщо на деревах іній, то вдасться багато меду зібрати.
- Якщо гуси пожвавилися, купаються в снігу, то скоро потеплішає.
- Собака в снігу валяється – чекай тепла.
- Якщо тварини себе неспокійно ведуть, то буде снігопад або заметіль.
Що не можна робити
У цей день не можна пломбувати зуби та проводити хірургічні операції. Вважається, що лікування не піде пацієнтові на користь.
Ще не можна нікому заздрити, інакше наврочите людині.
Іменини: Захар, Макар, Савва, Степан, Федір.
Раніше ми розповідали, чому в Україні падають ціни на бензин, – пояснення аналітиків.
Підписуйтесь на Telegram канал Інформатор Кривий Ріг, а також у Viber і дізнавайтеся першими про головні новини міста.
Євгенія Глубінок