Інформатор Кривий Ріг

ЖИТТЯ

Як в Україні виплачують лікарняні та декретні під час війни

Понад 1,2 мільйона українців знаходилися на оплачуваному Фондом соціального страхування України лікарняному з початку війни. Фонд вже виплатив майже 7 мільярдів гривень за листками непрацездатності. Фінансування допомоги здійснюється на підставі заяви-розрахунку, яку роботодавець оформлює та подає за відповідним лікарняним.

Як повідомляє Інформатор Кривий Ріг з посиланням на Інформатор Україна та ФССУ, якщо роботодавець не має можливості опрацювати ваш лікарняний і подати його отримати виплати можна напряму.

Як це зробити?

Процес оформлення лікарняних 

Щоб отримати виплати напряму, працівнику потрібно особисто або через законного представника звернутись у відділення ФССУ за місцем обліку як ВПО (внутрішньо переміщена особа) або реєстрації – фахівці нарахують допомогу і кошти надійдуть на вашу особисту банківську картку. В загальних випадках після того, як лікар створить вам медичний висновок про тимчасову непрацездатність (про це надійде повідомлення від E-health), і за ним автоматично сформується лікарняний, потрібно повідомити про це роботодавця будь-яким зручним обом способом – наприклад, телефоном.

Якщо електронний лікарняний успішно сформується, то він з’явиться в особистому кабінеті застрахованої особи на веб-порталі Пенсійного фонду. Щоб перевірити наявність лікарняного працівнику потрібно авторизуватись на сайті за допомогою електронного підпису або BankID. Також вам прийде SMS від Пенсійний фонду, у повідомленні буде вказано номер е-лікарняного і період його дії. Однак таке SMS надійде, лише якщо застрахована людина попередньо зареєструвалась на порталі та у налаштуваннях надала згоду на дистанційне інформування.

Роботодавець бачитиме ваш лікарняний в кабінеті страхувальника з дня його відкриття, але призначення допомоги почнеться тільки після завершення визначеного у ньому періоду непрацездатності і сплину строку, у який лікарі можуть внести зміни – тобто на восьмий день після дати закриття (або дати відкриття для лікарняних по вагітності). Коли електронний лікарняний змінить свій статус на “готово до сплати”, роботодавець розпочне процедуру призначення за ним допомоги – спочатку електронний документ передадуть на розгляд Комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства для прийняття рішення щодо надання матеріального забезпечення. Строк розгляду документів і прийняття такого рішення – 10 календарних днів з дати видачі лікарняного (датою видачі вважається восьмий день після дати закриття лікарняного, а якщо по вагітності та пологах – восьмий день з дати відкриття).

Як формується за лікарняними заява-розрахунок

Далі бухгалтерія розрахує суму матеріального забезпечення, сформує за лікарняним заяву-розрахунок і передасть її до ФССУ на оплату. На цей етап відведено не більш ніж 5 робочих днів. Заяви-розрахунки радять подавати в електронному вигляді за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення (зверніть увагу, заяву-розрахунок не можна подати через відповідний інтерфейс на веб-порталі Пенсійного фонду, зараз він не функціонує).

Фінансування електронних лікарняних

Працівникам варто не втрачати зв’язок зі своїм роботодавцем і цікавитись станом подання заяви. Після того, як заяву подано, слідкувати за оплатою лікарняних можна онлайн у Telegram-каналі ФССУ. Також потрібно знати точну дату, коли заяву-розрахунок за вашим лікарняним прийняли на фінансування. Її можна уточнити безпосередньо в роботодавця, або у відділенні Фонду, де його зареєстровано. Контакти – тут (необхідно назвати свій ідентифікаційний код). Для відстеження фінансування Фонд щоденно публікує у каналі декілька видів звітності:

  • за тегом #фінансування_оперативно – відомості про направлені кошти (пройде ще декілька банківських днів, доки регіональні управління направлять виділені кошти на рахунки роботодавців),
  • за тегом #фінансування_страхувальників надається інформація про вже направлені на рахунки роботодавців кошти – зазвичай кошти за заявами за вказані дати вже надійшли на рахунок роботодавця, однак під час війни перерахування може зайняти певний час.
  • окремо можна слідкувати за різними видами виплат – для цього введено теги #фінансування_лікарняні і #фінансування_декретні.

Роботодавець виплатить допомогу застрахованій людині у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після надходження коштів від Фонду.

Раніше Інформатор писав про те, які медичні послуги в умовах амбулаторій, надаються безкоштовно.

Дізнавайтеся головні новини Кривого Рогу і України на Telegram каналі Інформатор Кривий Ріг.

Нагору