Інформатор Кривий Ріг

ЖИТТЯ

Смертоносні лихоманки та малярія: які захворювання передаються через укуси комарів і як від них захиститися

Хоча укуси комарів можуть здаватися незначною неприємністю, вони насправді можуть нести в собі серйозні ризики для здоров’я. Однією з найвідоміших інфекцій, що переносяться комарами являється малярія. В Україні після ліквідації місцевої малярії у 1960 році мають місце завізні випадки цього захворювання. За період 2017-2024 років було 212 випадків завізної малярії, з них серед громадян України– 70,9%, іноземців – 29,1%.

Про це розповіла лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду та  профілактики інфекційних хвороб ВСП «Криворізький районний відділ ДУЖЕ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Коток Лариса.

За 6 місяців 2025 року в Україні зареєстровано 4 завезених випадки тропічної малярії: в місті Київ, Вінницькій, Чернівецькій та Сумській області (3 жінки та чоловік) перебували в Східній Африці. Особисту хімію профілактику малярії не проводили.

На території Криворізької ОТГ останній випадок завізної малярії був у 2020 році. У людини основні симптоми захворювання – лихоманка, головний біль, озноб з’являються через 7-15 днів після укусу інфікованого комара роду Anopheles під час, або після перебування в ендемічних по малярії країнах.

Від інфікованих птахів до людей саме через укуси комарів переважно роду Culex передається Лихоманка Західного Нілу. Ця інфекційна хвороба у більшості випадків перебігає легко або безсимптомно, але вона може викликати серйозні ускладнення — запалення мозку (енцефаліт) або оболонок мозку (менінгіт). В Україні щорічно реєструються спорадичні випадки захворювання людей на гарячку Західного Нілу (ГЗН). За період з 2017 по 2023р.р. в країні зафіксовано 84 випадки гарячки. Останнім часом спостерігається тенденція зростання захворюваності. У 2024 році було зареєстровано 99 випадків захворювання (найбільше у Києві (47), Київській (43) та Полтавській(12)областях.  Троє пацієнтів, на жаль, померли через важкеускладненняменінгоенцефаліт. Двоє з них – жителі столиці, ще один померлий – мешканець Черкаської області. Наразі не існує вакцини проти гарячки Західного Нілу для людей.

Лихоманку Денге переносять комарі роду Aedesalbopictus, «тигрові комарі». В даний час лихоманка Денге зустрічається переважно в країнах Південної и Південно-Східної Азії, Африки, Океанії и Карибського басейну. У материковій Європі у 2024 році зареєстрували випадки захворювання серед подорожуючих в ендемічні регіони жителів з Німеччини, Італії та Франції. Вид «тигрових комарів» фіксували у таких країнах ЄС як Австрія, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Італія, Мальта, Португалія, Румунія, Словенія та Іспанія. В Україні «тигрові комарі» поширені на території тимчасово окупованого Криму. Захворювання називають ще «кістколамкою» через сильні болі в м’язах та суглобах.Спеціального лікування Денге немає, проте існує вакцина від цієї хвороби.

Вірус Зіка переносять  також комарі роду Aedes. В основному, він зустрічається в країнах Карибського басейну, Центральної та Південної Америки, а також у деяких частинах Африки та Азії. Проте нещодавно вірус Зіка почав поширюватися ще далі – він був діагностований у жителів Австралії, США, Британії, Данії, Португалії, Фінляндії, Німеччини, Швеції, Ізраїлю, Франції, Японії, Норвегії, Італії, Швейцарії, Нідерланд, Бельгії та Іспанії. Лихоманку Зіка вважають причиною народження тисяч немовлят із недорозвиненим мозком. Матері, інфіковані вірусом Зіка, можуть передати вірус своїм немовлятам, від чого діти народжуються з неврологічною патологією у вигляді зменшення розмірів черепа і головного мозку (мікроцефалії). Для хвороби характерні підвищення температури тіла, біль в суглобах, м’язах, плямистий висип на шкірі. Хвороба є небезпечною через можливість легкого зараження мандрівників у регіони Океанії та Америки.

Комарі Aedes переносять жовту лихоманку та чикунгунью. Близько 90% випадків захворювання діагностуються в Африці.  Жовта лихоманка зустрічається в тропічних регіонах Африки та Південної Америки. За останні час реєструвалися завезені випадки жовтої гарячки із Бразилії у нещеплених міжнародних подорожуючих у Франції, Нідерландах, Румунії, Швейцарії, Німеччині, Аргентині. Захворювання може викликати тяжкі кровотечі і ураження печінки, відзначається високою летальністю. Лихоманка Чикунгунья поширена в тропічних і субтропічних регіонах Африки, Азії, Індійського та Тихого океанів. Також, випадки захворювання реєструються в Європі та Північній Америці, де комарі-переносники поширилися. Чикунгунья рідко призводить до смерті, але спричиняє сильні суглобові болі, що можуть тривати місяцями. Захворюванню запобігають вакцинацією, що дуже важливо для мандрівників до ендемічних регіонів.

Комарі є переносниками ще одного захворювання, яке фіксується в Україні. Це – дирофіляріоз. В Дніпропетровській області в І півріччі 2025 року зареєстровано 1 випадок (м. Першотравенськ), а по Україні в цілому – 8 випадків. У місті Кривому Розі останній випадок був зареєстрований у березні 2024 року. Джерелом зараження є тварини, але безпосередньо від собак та кішок людина не заражається. Зараження відбувається при укусі зараженими, личинками дірофілярій, комарами. Перші симптоми захворювання – безболісна пухлина, яка з’являється через місяць, а іноді через 2 роки. У місці локалізації цієї пухлини відчувається сверблячка і печія. Лікування оперативне, шляхом видалення паразита.

Найкращий спосіб захисту від цих захворювань – запобігати укусам комарів. Використовуйте репеленти, захисний одяг, що закриває тіло, москітні сітки на вікнах, фумігатори та усувайте місця розмноження комарів (стоячої води). Тим, хто від’їжджає до ендемічних з малярії країн, має потурбуватися про хіміопрофілактику цього захворювання заздалегідь. Щепитися проти жовтої лихоманки, лихоманки Денге варто перед подорожжю до країн, ендемічних з приводу цих захворювань.

Якщо ви подорожуєте, обов’язково дізнайтеся, чи в цій країні відбувається передача малярії або іншої хвороби, що передається комарами. Обов’язково потурбуйтеся про свій захист.

Нагору