Кривий Ріг До сайту

Педикульоз — проблема сьогодення: які існують способи профілактики

В м. Кривому Розі останнім часом продовжують реєструватися випадки педикульозу, які виникають в умовах вимушеної міграції, скупченості людей, відсутності засобів гігієни та можливості їх застосування та інше. За статистичними даними ураженість педикульозом в 2024 році в порівнянні з 2022 роком зросла на 39%. В І півріччі 2025 року в м. Кривому Розі кількість уражених на педикульоз складає 91 випадок. Питома вага ураженості дитячого населення склала 50,39%. Високий відсоток ураженості дітей педикульозом в віковій групі дітей від 5 до 9-ти років (26,2%), від 10 до 14-ти років (30,77%), від 15 до 17 років (24,6%).

Реклама

Про це розповіла лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних хвороб ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ Лариса Коток.

Розпізнати педикульоз можна за скаргами: сильний свербіж шкіри голови чи інших частин тіла, що з’являється при укусі воші; подразнення шкіри внаслідок укусів та наявність гнид – яєць вошей. Гниди мають вигляд сіруватих крапельок, міцно прикріплених до коренів волосся. Хоча їх легко сплутати з лупою, основна відмінність полягає у тому, що гниди важко видалити з волосся, а лупа зазвичай легко відшаровується.

Реклама

Зараження людини можливе лише від іншої людини при безпосередньому контакті або користуванні спільними речами, одягом, білизною, головними уборами, гребінцями для волосся. Завошивленості сприяють скупченість населення, порушення санітарно-гігієнічного режиму, а також невиконання правил особистої гігієни. Педикульоз може передаватися від людини до людини в магазині, потязі чи іншому громадському транспорті і навіть у туалетах, лазнях, саунах, басейнах, спортивних роздягальнях.

Не існує способу гарантовано захиститися від зараження вошами. Найнадійніші способи профілактики – використання індивідуальних гігієнічних приналежностей, аксесуарів, головних уборів, рушників, предметів особистої гігієни; належний догляд за волоссям у вигляді регулярного миття голови з шампунем та розчісуванням; регулярне миття тіла, своєчасна зміна  та прання натільної і постільної білизни; відмова від обміну з іншими людьми одягом та іншими особистими предметами (заколками для волосся,
навушниками тощо).

Позбутися вошей можна із використанням протипедикульозних засобів, які випускаються у формі спреїв, шампунів, гелів, паст, мазей. Підібрати ефективний засіб від педикульозу для дітей може педіатр, для дорослих — дерматолог або трихолог. Як правило, препарат наноситься на волосся і шкіру голови двічі, щоб знищити не тільки дорослі особини вошей, а й гниди. Після нанесення препарату й ополіскування голови
обов’язково потрібно розчесати волосся гребінцем для видалення загиблих паразитів. Лікування педикульозу необхідно поєднувати з дезінфекцією одягу, постільної білизни та предметів гігієни (воші поза тілом людини живуть два дні, гниди — 10). Білизну завошеної людини необхідно прокип’ятити в 2% розчині кальцинованої соди протягом 15 хвилин, прасувати з обох боків, звертаючи особливу увагу на шви. Коли не
вдається позбутися вошей власними зусиллями, можна звернутись за кваліфікованою допомогою до відділення дезінфекційних заходів. Обробка вважається повною, якщо всі гниди знищено. Важливо знати, що повторну педикульозну обробку обов’язково треба проводити через 7-10 діб. Наскільки швидко вдасться усунути педикульоз, залежить від самої людини, обраних засобів і регулярності обробки.

Реклама