Всесвітній день боротьби з малярією відзначається щорічно 25 квітня. Його було затверджено Всесвітньою організацією охорони здоров’я в травні 2007 року. День присвячений пропаганді глобальних зусиль щодо забезпечення ефективної боротьби проти захворювання.
Про це розповідає ентомолог ВСП «Криворізький РВ ДУ «ДОЦКПХ МОЗ» Людмила Колесник.
В останні роки через політичну і економічну кризу в світі, військові конфлікти, глобальні зміни клімату відбулася активізація міграційних процесів і розповсюдження малярії на вільні від неї території. В Україні реєструється, головним чином, завізна малярія, тобто хвороба, якою заражаються у ендемічних з малярії країнах і завозять в нашу державу іноземці та громадяни України.
За період 2017-2023 роки було зареєстровано 208 випадків завізної малярії. Серед захворілих громадян України було 70,9%, іноземців – 29,1%. У 2005 році один завезений в Україну випадок малярії став летальним. Помер 31-річний чоловік із Одеської області. Він протягом останніх шести місяців працював кухарем на борту морського судна, яке курсувало до країн Африки (Сенегал, Кот-д’Івуар, Конго), під час рейсу протималярійні препарати не отримував.
На території Криворізької ОТГ останній випадок завізної малярії був у 2020 році
Малярія поширена у більш ніж 100 країнах світу та щорічно вбиває понад 900 000 людей. Непропорційно висока частка глобального тягаря малярії посідає Африканський регіон ВООЗ.
За останні роки в Україні зросло число смертельнихвипадків від завізної тропічної малярії. Вони пов’язані з пізнім звертанням хворих з початковими проявами маляріїза медичною допомогою і з тим, що громадяни України, які виїжджають у тропічні країни, порушують режим хіміопрофілактики. Через це хвороба має дуже тяжкий перебіг, ускладнюється ураженням мозку, нирок, печінкиінших життєво важливих органів, що веде до смерті.
Малярія переважно передається людям з укусами інфікованих самок комарів роду Anopheles. Передача малярії може відбуватися також при переливанні крові або використанні інфікованих ін’єкційних голок. Початкові симптоми захворювання можуть бути легкими і нагадувати різні лихоманки, ускладнюючи розпізнавання малярії.
Як попередити захворювання?
Які симптоми малярії і що робити, якщо вони з’явилися?
Симптоми виникають зазвичай через 7-10 днівпісля зараження або повернення з ендемічної країни, які часто схожі на застуду:
Взимку малярія може маскуватися під пневмонію.
Деякі види малярії можуть протікати у важкій формі та закінчуватися летальним кінцем. Підвищений ризик тяжкого перебігу інфекції піддаються немовлята, діти віком до п’яти років, вагітні, особи, які здійснюють поїздки, та особи з ВІЛ-інфекцією або СНІДом.
У разі невчасного початку лікування, малярія, особливо тропічна, може привести до трагічного кінця!
Дуже важливо розпочати лікування швидко! Обов’язково необхідно повідомити свого сімейного лікаря, що ви відвідували ендемічні з малярії країни. Також не забувайте інформувати лікаря про це при будь-якомупідвищенні температури протягом наступних 3-хроків після поїздки! Адже є можливість пізніх проявів при деяких видах малярії.
До тяжких симптомів захворювання відносяться:
• крайня втома та слабкість;
• порушення свідомості;
• множинні судоми;
• утруднення дихання;
• потемніння сечі чи кров у сечі;
• жовтяниця (пожовтіння білків очей та шкірних покривів);
• аномальна кровотеча, збільшення розмірів печінки та селезінки, анемія.
Характерною ознакою патології є хронічний перебіг ізрецидивами.
З метою забезпечення якості діагностики малярії в закладах охорони здоров’я міста мікробіологічноюлабораторією ВСП «Криворізький РВ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» щорічно здійснюються міжлабораторні порівняльні перегляди препаратів крові на малярію, з подальшою їх відправкою в ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ».
Пам’ятайте, що малярії можна запобігти і хворобу можна вилікувати при своєчасному зверненні до лікаря!