Наприкінці березня у Дніпрі зареєстрували випадок захворювання на правець у підлітка 14 років. Дитина в середині березня поранила іржавим цвяхом. На жаль, це призвело до зараження.
Розповідає завідувач відділення епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних хвороб ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Олена Аджавенко.
Батьки травмованого підлітка вчасно не звернулися за медичною допомогою. Та й дитина не була належним чином вакцинована від цієї хвороби – отримала тільки одне щеплення в пологовому будинку.
При зверненні до лікарні підліток скаржився на напади спастичного болю у поперекових та грудних м’язах. Була характерна ригідність м’язів потилиці, спроба зігнути напад болю.Відмічено підозру на генералізований правець. 16 квітня врятувати життя дитини не вдалося.
Протягом 2019-2024 років випадки правця на Дніпропетровщині не реєстрували.
Правець вражає нервову систему, призводячи до сильних м’язових спазмів. Смертність від нього може сягати 80%. Попадає в організм людини правець через кров. Симптоми з’являються в людини через тиждень післязараження. Першим характерним симптомом є напруженняжувальних м’язів, що ускладнює відкривання рота та судоми мімічних м’язів, внаслідок яких виникає«сардонічна посмішка». При цьому рот розтягнутий, кути його опущені, лоб у зморшках, а очні щілини звужені. У подальшому в людини виникають труднощі з ковтанням. Сильні судоми можуть призвести до перелому кісток кінцівок і хребта. На практиці зустрічаються випадкирозриву м’язів, деяких сухожиль. Наслідками правця важкихформ є інфаркт, пневмонія, набряк легенів і сепсис. Смертність від правцю сягає 70%.
Запобігти захворюванню можна лише за допомогою вчасно зробленого щеплення. Діти повинні отримати щепленням від нього у віці двох, чотирьох, шести та 18 місяців. У шість та 16 років потрібно повторити щеплення. Дорослим потрібно робити щеплення кожні 10 років. В місті в достатній кількості є якісна та безкоштовна вакцина.
Окрім планової вакцинації проводиться також екстрена профілактика правця у разі ушкоджень слизових оболонок, отримання травм, обморожень, опіків, при укусах тварин. В таких випадках необхідно у найкоротший термін звернутисядо лікарів.
Вчасно звертайтесь до лікаря! Вакцинуйтеся самі та вакцинуйте своїх дітей!
