Кривий Ріг До сайту

Про обов’язкову вакцинацію перед школою і дитсадком

До початку навчального року в дитсадках і школах залишається менше двох тижнів. А це означає, що для батьків настав насичений період підготовки до 2 вересня. Треба встигнути зводити дитину на медогляд і переконатися, що вона має всі необхідні щеплення.

Реклама

Про це розповіла лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Лариса Коток.

Школи та дитсадки мають бути безпечним середовищем для всіх учасників навчального процесу. Тому, для зарахування до дитячого закладу, дитині необхідно пройти обов’язковий медогляд у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, і отримати так звану «Довідку форма № 086/о», де, поміж іншого, вказується інформація про отримання дитиною профілактичних щеплень відповідно до віку за Національним календарем профілактичних щеплень.

Реклама

Якщо 95% дітей в організованому колективі щеплені,  — це дозволяє захистити дітей, які не можуть вакцинуватися, бо мають медичні протипоказання до щеплень.

Перед дитсадком:

Діти, яких батьки планують віддати в дитячий садок, мають бути щеплені проти 10 хвороб: туберкульозу, гепатиту В (3 дози), кору, епідемічного паротиту, краснухи, кашлюку, дифтерії, правця (4 дози), поліомієліту (4 дози) та гемофільної інфекції (3 дози).

Реклама

Перед школою:

Батькам першачків слід пам’ятати: на додачу до вже перелічених щеплень дитина в 6 років має отримати другу дозу проти кору, епідемічного паротиту та краснухи, п’яту дозу — проти поліомієліту та проти дифтерії і правця.

У 14 років дитина має отримати шосте щеплення протиполіомієліту, а в 16 — щеплення проти дифтерії та правця.

Реклама

Де і як вакцинувати дитину:

Щоб вакцинувати дитину, записуйтесь на прийом до свого сімейного лікаря, з яким підписали декларацію, або зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я, якщо зв’язок із вашим сімейним лікарем втрачений через війну або з інших причин. Уся вакцинація за Календарем — безоплатна.

Для створення колективного імунітету рівень вакцинації має сягати 95%.

Реклама

У Кривому Розі вакцинація АКДП дітей до року  на даний час становить 57,5%, АКДП  18 місяців – 46,5; АДП у 6 років – 45,8%.

Відсутність у дітей щеплень проти кашлюку як в Україні, так і в Кривому Розі стала причиною різкого зростання захворюваності на цю хворобу. Так, за сім місяців 2024 року в Україні зареєстровано у 27,2 рази більше випадків захворювання на кашлюк, ніж за аналогічний період минулого року (5602 випадки проти 206).

На дифтерію в період за 2022 рік – 7 місяців 2024 року було зареєстровано 4 випадки захворювання (один з них в 2024р.), а на правець — 21 випадок (8 – в 2024р), із них — п’ять серед дітей. В порівнянні з 2023 роком в 2024 році спостерігається зростання  захворюваності: на один випадок дифтерії та 4 випадки правцю.

В Дніпропетровській області та в Кривому Розі за останні роки випадки дифтерії, правця не реєструвались. Захворюваність на кашлюк має тенденцію до зростання. За 2023 рік в Кривому Розі зареєстровано 2 випадки кашлюку; за 7 місяців 2024р. зареєстровано вже 14 випадів (інтенсивний показник склав 3,91 на 100 тисяч населення). З них серед дитячого населення зареєстровано 12 випадків (інтенсивний показник відповідно 5,54).

Дбати про здоров’я дітей — пріоритетне завдання батьків. Вакцинація — один із простих та ефективних способів захистити організм від небезпечних захворювань та їхніх ускладнень.