Інформатор Кривий Ріг

ЖИТТЯ

16 листопада – День працівників радіо, телебачення і зв’язку України: чому сьогодні не можна дарувати в подарунок постільну білизну

16 листопада відзначають День працівників радіо, телебачення і зв’язку України, Всесвітній день рукоділля, Всесвітній день боротьби проти раку підшлункової залози. Православна церква України вшановує одного з дванадцяти апостолів Левія Матвія. Він був автором однієї з Євангелій. У народі відоме свято під назвами Анна Холодна, Матвіїв день.

Які існують традиції та звичаї сьогодні, – розповість Інформатор.

День працівників радіо, телебачення і зв’язку України

У 1994 році Укртелерадіокомпанія запропонувала керівництву держави встановити 16 листопада як професійне свято для теле- та радіопрацівників. Саме цього дня 1924 року в Харкові вийшла в ефір перша передача Українського радіо. Перші слова з ефіру почули тоді 70 радіоаматорів. Дикторів тоді не було. Тому відкрив передачу технік, який за звичкою на початку тричі промовив у мікрофон: «Алло». А потім ще тричі: «Говорить Харків».

Нині до журналістів та працівники сфери радіо долучилися телевізійники, представники інтернет-ЗМІ.

Всесвітній день рукоділля

16 листопада відзначається Всесвітній день рукоділля. Хоча це свято немає офіційного статусу, фонд ЮНЕСКО оголосив, що рукоділля прирівнюється до культурної спадщини світу. А для прихильників ручної праці це привід обмінятися досвідом та навчитися новому цікавому різновиду хобі.

З моменту свого утворення у 1945 році, ООН віддавала перевагу збереженню матеріальних культурних цінностей та розвитку елементарної грамотності серед мешканців відсталих країн. Але вже через 30 років стало очевидно, що охорони також потребує нематеріальна культурна спадщина, до якої належить і рукоділля.

Тому у 1975 році була прийнята нова конвенція, у якій перелічувались знання й навички, які відносяться до національних ремесел. А у 2001 році відповідний список доповнили усною культурною спадщиною.

Всесвітній день боротьби проти раку підшлункової залози

Всесвітній день боротьби з раком підшлункової залози відзначається для того, щоб об’єднати людей по всьому світу в боротьбі з однією з найсмертоносніших форм раку. Рак підшлункової залози відомий своїм низьким рівнем виживання і посідає четверте місце серед найсмертоносніших онкологічних захворювань в Європі. На ранніх стадіях рак підшлункової залози часто не має жодних ознак чи симптомів, що призводить до пізньої діагностики та обмежених можливостей лікування. Зважаючи на те, що щодня у світі діагноз ставлять 1250 людям, нагальна потреба у підвищенні обізнаності та проведенні досліджень очевидна.

Матвіїв день

У народне свято 16 листопада часто наставало невелике потепління. При цьому наші предки помічали, що чим теплішим видався день, тим морознішою буде зима. Дату наші предки присвячували підготовці до зими та походів у гості. Дівчата ворожили на суджених.

За старим стилем 16 листопада відзначали свято на честь святої Анни Всеволодни, дочки київського князя Всеволода Ярославовича. В Київській Русі цей день отримав назву Анна Холодна, оскільки вже наступали справжні морози і нерідко випадав перший сніг.

У це народне свято наші предки збирали і заморожували пізні ягоди – брусницю, журавлину, виноград, калину, шипшину. З них варили вітамінний чай, пекли пироги або готували ягідний кисіль. Страви з ягодами обов’язково давали дітям, щоб ті росли міцними і рум’яними.

Дівчата 16 листопада займалися рукоділлям. Це хороший вечір для прядіння одягу з овечої вовни або лляних ниток. Чоловіки в цей день різали свиней і заготовляли на зиму сало.

Свято 16 листопада в давні часи вважався небезпечним через розгул нечисті. У той же час в цю дату ходили до знахарів для зняття пристріту і негативу.

Що не можна робити

Садити озимі культури після Анни Холодної не варто – вони не встигнуть прижитися на городі до морозів.

Невдалий день для весілля, вінчання і сватання.

У цей день можна займатися рукоділлям, але не можна пришивати гудзики.

Поганий день для риболовлі.

Не можна розповідати чужі секрети сьогодні, інакше і ваші таємниці стануть відомі.

Не можна займатися важкою фізичною працею сьогодні, піднімати важкі речі.

Не можна дарувати і приймати в подарунок постільну білизну, інакше на ній часто снуватиметься кошмари.

Прикмети погоди 

Існують такі прикмети про погоду у цей день:

  • Південний вітер дме – до швидких морозів, західний – до дощів і туманів, східний – до похмурої, але сухої погоди, північний – до потепління і сильної роси.
  • Якщо дим з труби піднімається вгору – то скоро похолодає, але буде сухо, а якщо стелиться над землею, то погода буде мокрою.
  • Вранці вдарив сильний мороз – до швидкого снігопаду.
  • Якщо калюжі вкрилися льодом, то в наступному році буде хороший урожай снігу.
  • На цибулині багато лушпиння – до суворої і холодної зими.

Іменини: Василь, Віктор, Дмитро, Іван, Макар, Матвій, Михайло, Микола, Сергій, Теодор, Федір, Ян.

Раніше ми розповідали, про гороскоп для всіх знаків зодіаку на 16 листопада. Писали, якою буде погода у Кривому Розі 16 листопада.

Читайте нас у FacebookTelegram та Viber 

Стали свідком надзвичайних ситуацій у Кривому Розі, пишіть нам у Facebook

Євгенія Глубінок

Нагору