В Україні діє закон «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Згідно з ним, у Криворізькому районі перейменують 8 селищ. Всі назви містять символіку російської імперської політики, тому будуть замінені.
Повідомляє Інформатор з посиланням на УІНП.
Село Перше травня в Апостолівській громаді, села Велика Костромка і Мала Костромка у Зеленодольській громаді, село Новокурське у Широківській громаді, селище Червоний Запорожець у Грушівській громаді, село Перше травня у Девладівській громаді, село Чкаловка у Лозуватській громаді, село Суворовка у Новопільській громаді.
“Упродовж наступних шести місяців, до 27 січня 2024 року, місцева влада повинна подати до Верховної Ради України свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до закону”, – йдеться на сайті УІНП.
Нагадаємо, закон включає до символів російської імперської політики топоніми на честь:
-
осіб, які були на керівних посадах у держструктурах, війську та партіях, зокрема й тих, які Російська імперія створювала на підпорядкованих землях, і брали участь у/сприяли російській імперській політиці; були працівниками радянських органів держбезпеки всіх рівнів; публічно, зокрема в мистецьких творах чи медіа, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;
Реклама -
подій пов’язаних із утіленням російської імперської політики;
-
назв рсійських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ.
Водночас закон передбачає винятки:
-
топоніми на честь постатей, які поряд із тим, що займали керівні посади в російських державних утвореннях від Московського царства до сучасної РФ чи сприяли її політиці, водночас захищали політичні, економічні, культурні права Українського народу, розвивали українську національну державність, науку, культуру. Цей виняток не поширюється на працівників радянських органів держбезпеки;
-
топоніми на честь російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ, якщо вони повʼязані з захистом прав чи розвитком українського народу або з культурою поневолених народів РФ.
Також не підпадають під заборону назви, що лише співзвучні з тими, на які поширюються передбачені законом обмеження. Наприклад, не всі Катеринівки чи Миколаївки потрібно перейменовувати, а лише ті, які названі на честь російських царів, якщо це підтверджується історичними джерелами.
Раніше Інформатор писав, чи перейменують Дніпропетровську область. Також ми писали, що криворізьку гімназію вирішили не перейменовувати на честь полеглого Героя.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Viber
Стали свідком надзвичайних ситуацій у Кривому Розі, пишіть нам у Facebook.
Олена Шевченко