У січні-лютому 2023 році у Дніпропетровській області погіршилась ситуація щодо захворюваності на сказ. Станом на 22 лютого 2023 року, вже зареєстровано 10 випадків цієї небезпечної хвороби. І хоча основним джерелом зараження є дикі тварини, гарантії, що не захворіє ваш улюблений котик чи собака, немає.
Як повідомляє Інформатор з посиланням на завідуючу відділення особливо небезпечних інфекцій відділу дослідження біологічних факторів ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Галину Шамичкову, станом на 22 лютого 2023 року, вже зареєстровано 10 випадків сказу, як серед диких, так і серед домашніх тварин, а саме: м. Тернівка (собака), Новомосковському (кіт, собака), Верхньодніпровському (лисиця), Криворізькому(кіт), Солонянському (лисиця), Синельниківському (собака), Кам’янському (собака, свиня), Апостолівському (собака) районах Дніпропетровської області.
Основним резервуаром збудника сказу у дикій природі, як і раніше залишається лисиця. Продовжує реєструватися і значна кількість випадків захворювання серед собак і котів, які найбільш наближені до людей та являють для них головну небезпеку.
Головна ознака хворих тварин — зміна поведінки. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються у населених пунктах, місцях випасу та утримання худоби, нападають на людей та свійських тварин. Домашні тварини не приймають звичайної їжі, стають неспокійними, агресивними, кусають людей. Слина хворої тварини містить в собі вірус сказу ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може також від тварин, які зовні виглядають здоровими
Аби запобігти захворюванню, людині треба:
- Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів.
- У разі укусу або ослинення підозрілою (невідомою) чи дикою твариною, промити місце укусу струменем теплої води з милом, а потім краї рани обробити 70% розчином спирту або 5% спиртовим розчином йоду, накласти асептичну пов`язку та якомога швидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного лікування за затвердженою схемою.
- У разі укусу або ослинення відомою твариною, встановити за нею ветеринарне або власне спостереження, для цього з’ясовуються прізвище та адреса власника тощо.
- Своєчасно робити щеплення домашнім тваринам.
Лікар наголосила, що при захворюванні на сказ смерть наступає у 100% випадків, а тому так важливо у разі отримання ушкоджень від тварин своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою та отримати курс щеплень від сказу.
Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні.
Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.
Раніше Інформатор писав про те, що у Криворізькому районі у кота виявили сказ.
Підписуйтесь на Telegram канал Інформатор Кривий Ріг , а також у Viber і дізнавайтеся першими про головні новини міста.
Альона Свірідова