Кривий Ріг До сайту

Які зміни в оформленні лікарняних відбудуться у 2023 році

З 1 січня 2023 року набуде чинності нова редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Що потрібно знати при виплаті допомог по тимчасовій непрацездатності, не пов’язаній з нещасним випадком на виробництві, по вагітності та пологах, а також допомоги на поховання з початку наступного року?

Реклама

Про це розповість Інформатор Кривий Ріг з посиланням на Інформатор Україна.

Виплати буд здійснювати Пенсійний фонд.

Реклама

З 1 січня 2023 року Фонд соціального страхування припинить своє існування шляхом приєднання до Пенсійного фонду.

Зі згаданої дати саме ПФУ буде, зокрема:

— здійснювати страхові виплати за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням;

Реклама

— проводити перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності;

— здійснювати контроль за використанням страхувальниками перерахованих їм коштів на виплату допомоги;

— застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи у разі порушення вимог Закону № 1105.

Реклама

Страховий стаж – майже без змін

Від страхового стажу у загальному випадку залежить розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Саме визначення страхового стажу з 01.01.2023 не зміниться. Таким, як і раніше, буде період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.

Реклама

Не торкнулися зміни й пільгових періодів, які включаються до страхового стажу без сплати страхових внесків (зокрема, відпустка для догляду за дитиною до 3 років).

Але нововведення все ж таки є. У визначенні страхового стажу.

З початку 2023 року при обчисленні страхового стажу за періоди після 01.07.2000 слід орієнтуватися на дані реєстру застрахованих осіб, включаючи відомості про трудову діяльність, унесені роботодавцями (або працівниками) у вигляді сканів трудових книжок та інших документів про стаж.

Приймати рішення про призначення виплат зможе керівник підприємства

Комісія із соціального страхування з 01.01.2023 вже не потрібна. Рішення про виплати зможе приймати страхувальник чи уповноважені ним особи. Ці ж особи:

— здійснюють контроль за правильністю нарахування та своєчасністю здійснення страхових виплат;

— приймають рішення про відмову у призначенні або припинення страхових виплат (повністю чи частково);

— розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.

Щоправда, ніхто не забороняє страхувальнику наказом (розпорядженням) керівника підприємства створити відповідну комісію з уповноважених осіб. До того ж, приймати рішення про призначення страхових виплат з початку наступного року зможе керівник підприємства чи підприємець-роботодавець одноосібно. І це значно полегшує процедуру призначення допомоги, що особливо актуально у воєнний час.

Скорочено строки для звернення про призначення допомоги

Зараз матеріальне забезпечення, передбачене Законом № 1105, виплачується, якщо звернення за його призначенням надійшло не пізніше 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності (встановлення інвалідності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, смерті застрахованої особи чи члена її сім’ї).

А ось з 01.01.2023 страхові виплати здійснюватимуться, якщо відповідне звернення надійде не пізніше 6 місяців.

Крім того, скоротився строк розгляду документів для призначення допомоги по вагітності та пологах. З 2023 року він становить 3 робочих дні з дня надходження листка непрацездатності. При цьому,  як і сьогодні, за е-лікарняним днем надходження слід вважати день, коли такий листок непрацездатності змінить статус на «Готово до сплати».

А ось для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності документи можуть розглядатись до 10 робочих днів.

Допомога на поховання, як і раніше, повинна призначатися не пізніше дня, наступного за днем звернення.

Визначено відповідальність лікаря

Стаття 28 оновленого Закону № 1105 містить норми щодо відповідальності закладів охорони здоров’я та підприємців, які займаються медичною практикою. Такі суб’єкти господарювання зобов’язані компенсувати суми страхової виплати, якщо їх лікарі допустили необґрунтоване створення медичних висновків, на підставі яких були створені та оплачені лікарняні листи. Зробити це слід протягом 10 календарних днів із дня надходження вимоги про компенсацію.

Якщо у зазначений строк не вкластися, доведеться заплатити ще й пеню у розмірі 0,1 % від суми коштів, що підлягають компенсації, за кожен день прострочення платежу.

А як же лікар-порушник? Заклади охорони здоров’я та фізособи-підприємці, які займаються медпрактикою, мають право зворотної вимоги (регресу) до лікаря, який створив необґрунтований медичний висновок про тимчасову непрацездатність. Тобто саме винний у результаті компенсує суму страхових виплат за листком непрацездатності та суму нарахованої пені (за її наявності).

Раніше Інформатор писав про те, де у Кривому Розі знайти сімейного лікаря та підписати з ним декларацію

Підписуйтесь на Telegram канал Інформатор Кривий Ріг , а також у Viber і дізнавайтеся першими про головні новини міста.