Кривий Ріг До сайту

Чим загрожує зупинка Запорізької атомної станції

Запорізька АЕС знаходиться у зупиненому стані. Критично важливі для ядерної безпеки системи охолодження живляться від української енергосистеми. Попереду на українців в умовах війни очікує складний опалювальний сезон. Вже зараз окупанти намагаються його зірвати. Тож спеціалісти “Укренерго” змоделювали осінньо-зимовий період, як з роботою ЗАЕС, так і без неї. 

Реклама

Як повідомляє Інформатор Кривий Ріг з посиланням на Інформатор Україна та голову правління НЕК Укренерго Володимира Кудрицького, в усіх сценаріях, задача проходження опалювального сезону і забезпечення електрикою споживачів є складною, але досяжною для української енергосистеми.

Наслідки зупинки станції

Реклама

Запорізька АЕС знаходиться у зупиненому стані. Це зроблено на фоні того, що “Укренерго” вдалося відновити надійне енергоживлення з українською енергосистемою.

Критично важливі для ядерної безпеки системи охолодження (енергоблоки та сховища відпрацьованого палива) живляться від української енергосистеми по магістральним лініям енергопередач, це інфраструктура, яку ми контролюємо. Тому ситуація дещо стабілізувалася, порівняно з тим, що було ще тиждень тому. Ми прораховуємо різні сценарії проходження осінньо-зимового періоду”, – зазначив Кудрицький.

“Укренерго” робило моделювання осінньо-зимового періоду, як з роботою ЗАЕС, так і без неї. В усіх сценаріях, задача проходження опалювального сезону і забезпечення електрикою споживачів є складною, але досяжною для української енергосистеми.

Реклама

Ми маємо резерви не тільки, в середині країни, а також і поза нею. Йдеться про можливу підтримку міжнародних партнерів, якщо раптом вона нам знадобиться“, – акцентував Кудрицький.

ЗАЕС не виробляє зараз електрику, а лише споживає. Навіть у цій ситуації Україна продовжує експортувати досить значні обсяги — більше ніж 600 МВт потужностей до Молдови і Європейських країн (Польща, Румунія, Словаччина).

Загроза для українського ринку споживання

Реклама

У березні, коли окупанти зайшли у Київську область, Україна втратила велику кількість ліній електропередач. Спеціалістам потрібно було шукати нестандартні рішення, щоб під час холодних температур забезпечити надійність живлення Київського енерговузла, тож споживачі Києва цього не відчули. Також була ситуація, коли через пошкодження обстрілу підстанції у Західному регіоні водоканал великого міста був відключений від електроживлення. Наслідки вдалося швидко подолати, а мережі повернути до роботи.

Про більшість випадків, які вирішують співробітники “Укренерго”, більшість споживачів не знають і це є показником якості роботи. На жаль, не завжди можна передбачити масовані ракетні удари. Наша задача – максимально швидко відновитися після атак і як показує практика, ми це можемо робити досить успішно“, – сказав Кудрицький.

Важливим фактором стійкості нашої енергосистеми є той факт, що з 16 березня Україна з’єднана з Європейською енергосистемою. Це дає можливість у разі необхідності отримувати постачання електроенергії з-за кордону.

Реклама

Це кардинально змінює нашу ситуацію з точки зору енергетичної безпеки. Уявіть, щоб було, як би ми досі були з’єднані з енергомережею росії і білорусі“, – підкреслив Кудрицький.

На цю зиму готують мережі та запаси палива. Це дозволить покрити внутрішні потреби — забезпечити громадян та ЗСУ надійним енергопостачанням. На складах теплових електростанцій накопичили досить великі обсяги вугілля.

Перспективи відновлення роботи

На питання щодо відновлення роботи ЗАЕС може відповісти оператор цієї станції – “Енергоатом”. Він має сформулювати ці умови, але тут є інший аспект. Його не можна розголошувати, щоб не допомогти окупантам. Загалом після деокупації швидко відновлять всю інфраструктуру, яка забезпечує видачу потужностей станції. Кудрицький відмовився коментувати питання, щодо зв’язку з працівниками, які знаходяться та працюють на станції. Це обумовлено безпековими заходами.

Що відомо про зупинку АЕС

11 вересня шостий енергоблок Запорізької АЕС відключили від енергомережі. Він працював в режимі острова, заживлюючи лише власні потреби ЗАЕС на критично низькому рівні потужності (від 114 до 140 МВт), оскільки обстріли окупантів пошкодили всі лінії зв’язку ЗАЕС з енергосистемою України. Після поновлення роботи однієї із цих ліній зв’язку електроживлення власних потреб ЗАЕС стало можливим від енергосистеми України. Відтак прийняли рішення щодо відключення енергоблока №6 і переведення його в найбільш безпечний стан – холодний зупин (ситуація, в якій не відбувається жодної ланцюжкової реакції).

У разі повторного пошкодження ліній зв’язку з енергосистемою, ризик чого залишається великим, живлення власних потреб ЗАЕС відбуватиметься від дизель-генераторів, термін роботи яких обмежений технологічним ресурсом і обсягами наявного дизельного пального. Експлуатуюча організація ЗАЕС – “Енергоатом” здійснює всі можливі заходи, щоб організувати постачання на ЗАЕС додаткових партій дизельного пального. Для недопущення аварійної ситуації на станції необхідно припинити рашистські обстріли ліній зв’язку ЗАЕС з енергосистемою та створити навколо неї демілітаризовану зону. Після цього лінії зв’язку можна буде відремонтувати, забезпечити включення і подальшу безпечну роботу атомної станції.

Раніше Інформатор писав про те, що на Запорізькій АЕС внаслідок періодичних обстрілів російськими військами посилилася погроза витоку водню та розпилення радіоактивних речовин. Високою є і пожежна небезпека.

Дізнавайтеся головні новини Кривого Рогу і України на Telegram каналі Інформатор Кривий Ріг.