Дедалі більше українців стає на захист своєї країни від російських окупантів. Як запевнив начальник персоналу штабу, вручення повістки не означає, що цю людину відразу призивають до лав Збройних сил України чи інших військових формувань.
Як повідомляє Інформатор Кривий Ріг з посиланням на Інформатор Україна та начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбача, у 90 % та навіть більше це зовсім не так, повістку вручають для того, щоб громадянин України з’явився до територіального центру комплектування і його начальник зміг уточнити військові облікові дані, стан здоров’я і потім за потреби призвати його, якщо він відповідає всім вимогам, до служби в армії.
Де можуть вручити повістку
У будь-якому місці, яке не заборонено законодавством. Начальники територіальних центрів комплектування обирають найбільш ймовірні місця, де в найкоротший час можна виконати задачу. Вони зобов’язані керувати обліком військовозобов’язаних, викликати їх до територіальних центрів та уточнювати облікові дані, щоб мати достовірну інформацію щодо кількості військовозобов’язаних. Як пояснив Горбач, ходити по житлових кварталах, де встановлені домофони або по приватним будинкам, де високий паркан, стукати в двері, де ніхто не відкриває – неефективно. Якщо це громадське місце, де є велике скупчення людей і воно не заборонено законодавством, тоді це буде набагато ефектівнишим методом.
Чи обов’язково повістку має заповнювати начальник ОТЦК та СП
Законодавством визначено виклик військовозобов’язаного і не обов’язково, щоб повістку заповнював керівник територіального центру комплектування. Її може підписати керівник установи, керівник селищної ради та інші посадові особи. Військовий комісар (начальник територіального центру комплектування) може видати розпорядження, у якому вкаже терміни, прізвища військовозобов’язаних, щоб зобов’язати посадовців оповістити військовозобов’язаних, щоб вони з’явились у певний термін до територіального центру комплектування.
“Тому не обов’язково це має робити начальник територіального центру комплектування. Є і інші посадовці, які наділені повноваженнями вручати повістки. Це можуть бути працівники адміністрацій, підприємств”, – сказав Горбач.
Як формуються мобілізаційні плани
Комплектування військових частин в основному проходить по територіальному принципу. Завдяки військовому обліку, є інформація де, скільки та в якому регіоні перебуває за певними спеціальностями громадян на військовому обліку. Якщо таких спеціалістів немає, то їх можуть залучати з інших регіонів.
“Якщо у західних регіонах зараз громадян набагато більше, то і плани їхні відповідно більші”, – розповів Горбач.
Чи залучені вже усі добровольці
Є добровольці, яких до сих пір не мобілізували. Це пов’язано з тим, що планові завдання ставляться не за кількістю людей, а по відповідним спеціалістам. Якщо доброволець у певному регіоні та територіальному центрі стоїть на обліку, виявив бажання, але цей регіон не комплектує такими спеціалістами якусь військову частину, то він буде стояти в черзі. У разі необхідності його викличуть.
Мобілізація не має добровільного підґрунтя, це військова служба за призовом. Добровільна служба — це служба за контрактом. Тому можуть призвати осіб, які не бажають проходити службу, але в Конституції записано, що оборона — це захист суверенітету, цілісності та справа усього народу.
Повістка як покарання
У зв’язку з тим, що під час бойових дій багато населення мігрувало, є серйозне питання щодо уточнення військового обліку місць перебування військовозобов’язаних. Повістка в першу чергу, вручається для того, щоб уточнити військові облікові дані, а не призвати. Повістка не використовується як покарання. Для порушників є Кримінальний кодекс України та Кодекс України про адміністративні правопорушення, правоохоронні органи та суди, які притягують їх до відповідальності.
“Просто так на посту вручити повістку, яка б означала, що громадянина відправлять у військову частину, неможливо. Ця повістка вручається тоді, коли людина пройшла медичний огляд, уточнені всі дані, можливо є сімейні обставини, які виключають її призов до Збройних сил України. Тому, це хибна думка, що на постах за порушення правил дорожнього руху вручають повістки з метою покарання і призову на військову службу”, – наголосив Горбач.
Повістки можуть прийти всім
90% повісток не потрібно було вручати, адже не всі громадяни України свідомо відносяться до своїх обов’язків, які визначені Законами України. Тому їх доводиться викликати для уточнення даних і у разі необхідності, якщо вони повністю відповідають вимогам, здійснити призов.
Раніше Інформатор писав про те, що жінок братимуть на військовий облік тільки з їх згоди.